Jak pečovat o svou ústní pohodu po extrakci zubu: Pojistěte si bezproblémové hojení

Čeká Vás trhání zubu? Víte, co se děje ve vaší ústní dutině po extrakci zubu? Zajímá vás, jak si zajistit pohodlný průběh zákroku a následného hojení a jak zabránit možným komplikacím s pomocí přípravků ENZYMEL? S enzymovou péčí se vaše ústa se zákrokem vyrovnají lépe.

Co se děje po vytržení zubu?

Extrakce zubu může být rychlý a díky místnímu znecitlivění bezbolestný zákrok, ale co se děje v ústech po něm? Po vytržení se zubní lůžko, ze kterého byl zub vyjmut, zaplní krví, vytvářející krevní sraženinu, která chrání nový prostor před infekcí, podobně jako strup na kůži. Tato sraženina podporuje také hojení kosti, což může trvat několik měsíců. V místě vytrženého zubu vzniká nejprve měkká tkáň, která se posléze začne měnit v kost.

Komplikace po vytržení zubu

I když je otok po zákroku normální, může naznačovat, že něco není v pořádku, zvláště pokud je bolestivý. K oteklému místu se chovejte opatrně a při náznacích zhoršení vyhledejte odbornou pomoc.

Jednou z relativně častých komplikací je tzv. suché lůžko, vyvolané například zhmožděním cév při extrakci, infekcí nebo špatnou hygienou. Při této komplikaci buď nedochází k tvorbě krevní sraženiny vůbec, nebo se rozpadá. Intenzivní bolest po 2-4 dnech byste neměli ignorovat, a pokud se objeví, je nezbytné vyhledat odbornou péči. Při neléčeném suchém lůžku se může objevit hnisání doprovázené zvýšením tělesné teploty, kdy mikroby prostupují hlouběji do tkáně a mohou způsobit zánět kosti, který si vyžádá chirurgické ošetření a nasazení antibiotik.

Vhodná péče po extrakci

Ústní hygiena po celou dobu hojení je klíčová pro rychlé a bezpečné hojení ran. Protože může být hygiena v okolí extrakce po dobu několika dnů bolestivá, je třeba postupovat opatrně. Po vytržení si opatrně čistěte zuby, které nesousedí s ranou a vyhýbejte se žvýkání po dobu prvních dvou hodin. Místo extrakce ošetřujte mukoadhezivním gelem a ostatní zuby a dásně si čistěte enzymovou zubní pastou Tyto přípravky ENZYMEL Intensive 35 drží mikroby na uzdě, aby neobsadily ránu po zákroku, a snižují tak riziko infekce a vzniku komplikací. Zároveň proteolytické enzymy obsažené v přípravcích urychlují hojivé procesy. Vyhnete se tak otokům a pocitům pnutí nebo horkosti.

O dutinu ústní se začněte starat ještě před zákrokem

Pojistěte si bezproblémové hojení a ještě před výkonem v dutině ústní posilujte kondici sliznic dutiny ústní s pomocí proteolytických enzymů v zubní pastě ENZYMEL Parodont. Předcházejte komplikacím a užívejte si svůj úsměv bez starostí!

Jak Vám může pomoci ENZYMEL

S efektivní a šetrnou hygienou vám mohou pomoci přípravky ENZYMEL. S jejich pomocí si zajistíte bezproblémové hojení a péči po zákroku.

Přípravu sliznic dutiny ústní už před zákrokem vám usnadní zubní pasta Enzymel Parodont, která podporuje imunitu dásní a sliznic.

Zubní pasta Enzymel Intensive 35 s proteolytickými enzymy a chlorhexidinem pomůže vytvořit podmínky pro rychlou regeneraci, snížení otoku dásní a sliznic. Tam, kam nemůžete čistit zubním kartáčkem, nanášejte mukoadhezivní gel Enzymel Intensive 35 který postižené místo překryje, zklidní a ochrání.  Modrá řada Enzymel Intensive 35 obsahuje patentovanou směs proteolytických enzymů a chlorhexidinu, která potlačuje bakterie 4x účinněji než samotné antiseptikum chlorhexidin. Používat ji můžete 4-6 týdnů po zákroku.

Užitečným pomocníkem při hojení jsou během dne pastilky suchého gelu Enzymel Parodont. Tyto pastilky se v kontaktu se slinami promění v gel, který ránu šetrně překryje, ochrání před mechanickým drážděním a díky enzymům v něm obsaženým urychlí jeho hojení. Kombinací s modrým gelem Enzymel Intenzive lze docílit ještě lepších výsledků.

Předcházejte komplikacím a užívejte si svůj úsměv bez starostí!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.