PTÁTE SE ENZYMEL

Přípravky ENZYMEL vám pomohou účinně řešit záněty dásní a sliznic dutiny ústní. Jedná se o jediné produkty na trhu určené pro hygienu dutiny ústní, které obsahují proteolytické enzymy. Ty ovlivňují zánět a podporují regeneraci. Přípravky ENZYMEL vyvinula česká rodinná firma Wald Pharmaceuticals jako výsledek více než 30letého výzkumu.

Při vývoji přípravků ENZYMEL jsou pro nás pacienti vždy na prvním místě. Obzvlášť myslíme na pacienty se záněty v dutině ústní a na jejich speciální a skutečné potřeby. Pomáhají tak například při stavech jako je zánět dásníparadentózaafty nebo mukozitida, Naše přípravky ENZYMEL s proteolytickými enzymy jsou snadno použitelné a také šetrné. Spokojení pacienti se vrací a přípravky ENZYMEL využívají dlouhodobě – za 10 let už jsou to desítky tisíc lidí. Složení past i gelů je maximálně šetrné, žádná nebo velmi jemná příchuť nedráždí dásně. Patentovaná směs enzymů s chlorhexidinem umožňuje snížit množství antiseptika a znatelně omezit jeho vedlejší účinky.

Přípravky ENZYMEL obsahují kombinaci proteolytických enzymů, které optimalizují zánětlivou reakci a snižují riziko chronického zánětu. Optimalizují procesy hojení tím, že snižují otok, zvyšují slizniční imunitu, a zlepšují mikrocirkulaci krve a lymfy. Více informací zde.

Přípravky červené řady červené řady ENZYMEL Parodont (mukoadhezivní gel, zubní pasta a suchý gel v pastilkách) jsou určené ke každodenní a dlouhodobé péči o dutinu ústní včetně prevence. Ocení je především pacienti s akutními záněty ústní sliznice a dásní (gingivitida, parodontitida), po operaci, po dentální hygieně, při dočasně snížené imunitě z důvodu jiného onemocnění, nebo při dlouhodobé péči při cukrovce (diabetes), po operaci, radioterapii v oblasti hlavy a krku nebo v těhotenství.

Přípravky červené řady ENZYMEL Parodont (mukoadhezivní gel, zubní pasta, pastilky) obsahují proteolytické enzymy, které optimalizují procesy hojení tím, že snižují otok, zvyšují slizniční imunitu a zlepšují mikrocirkulaci krve a lymfy.

Přípravky modré řady ENZYMEL Intensive 35 (mukoadhezivní gel, zubní pasta) jsou určené k péči o dutinu ústní při zánětlivých stavech vyvolaných nebo provázených bakteriální infekcí, případně tam, kde hrozí její riziko (např. vážnější pooperační stavy, chronické a recidivující záněty, post-implantační péče).

Přípravky modré řady ENZYMEL Intensive 35 (mukoadhezivní gel, zubní pasta) obsahují patentovanou směs proteolytických enzymů a antiseptika chlorhexidinu. Jsou vhodné k intenzivní hygieně, jejímž cílem je chránit se před bakteriální infekcí. Patentovaná směs je účinná a přitom šetrná, bez nežádoucích účinků. Nezabarvuje zuby a nedráždí jazyk, což je typický nežádoucí účinek vyšších koncentrací chlorhexidinu v produktech pro dentální hygienu. Díky snížené koncentraci, ale zachované účinnosti, lze ENZYMEL Intensive 35 používat až 8 týdnů a využívat antimikrobiálních vlastností produktů.

Navíc, proteolytické enzymy optimalizují procesy hojení tím, že snižují otok, zvyšují slizniční imunitu, a zlepšují mikrocirkulaci krve a lymfy.

Mukoadhezivní znamená přilnavý. Gely ENZYMEL jsou jediné mukoadhezivní gely na českém trhu, protože jsou zcela bez příchuti. Mukoadhezivní gel tak přilne ke sliznici dutiny ústní a nevyvolá nadměrné slinění a odplavení slinami do žaludku.

Díky kombinaci mukoadhezivity a neutrální chuti se významně prodlužuje doba působení účinných látek.

Chlorhexidin je antiseptikum, tedy brání růstu mikroorganismů. Chlorhexidin má širokospektrální antiseptický účinek (působí proti bakteriím, plísním, virům i kvasinkám). Ve stomatologii se používá k prevenci bakteriální infekce a zánětu.

Samotný chlorhexidin je účinný při koncentraci 0,12 % a vyšší, má však nežádoucí účinky. Často dochází k poruchám chuti, žloutnutí zubů a ztmavnutí jazyka.

Synergické působení chlorhexidinu s proteolytickými enzymy v patentované směsi přípravcích ENZYMEL Intensive 35 umožnilo snížit koncentraci chlorhexidinu až 4x (na 0,035 %) při udržení antimikrobiální účinnosti. Díky tomu nemá ENZYMEL Intensive 35 nežádoucí účinky typické pro samotný chlorhexidin. ENZYMEL Intensive 35 tak lze bez problémů používat až 2 měsíce. Více zde.

Pouze gel bez příchuti dokáže působit v dutině ústní dostatečně dlouho. Gely s příchutí způsobují tvorbu slin a okamžité odplavení účinné látky do žaludku. Gely ENZYMEL jsou jediné skutečně mukoadhezivní gely na českém trhu. Protože jsou zcela bez příchuti a obsahují mukoadhezivní složku přilnout k sliznicím a účinkovat déle.

Všechny pomocné látky v produktech ENZYMEL jsou klasifikovány jako SAFE u amerického úřadu pro kontrolu léčiv a potravin (FDA).

Dásně jsou velmi citlivé, a každá chemická látka navíc dásně zbytečně zatěžuje a oslabuje. Řada z používaných pomocných látek slouží jen k tomu, aby produkty lépe chutnaly a vypadaly, nemají však pozitivní vliv na dásně a zuby.

U všech přípravků ENZYMEL velmi pečlivě dbáme na používání minimálního množství pomocných látek. Vycházíme z předpokladu, že podrážděné dásně jsou daleko citlivější na nadměrnou příchuť a pomocné látky (například alkohol). Přípravky ENZYMEL neobsahují barviva ani látky pro zvýšení atraktivity vzhledu (například titanová běloba), které mohou nadměrně dráždit dásně. Současně vnímáme, že omezení pomocných látek je minimum, kterým můžeme přispět ke zdravějšímu životnímu prostředí.

Naším cílem je vytvářet přípravky s maximální účinností, které jsou současně šetrné k dásním. Lauryl sulfát sodný (SLS) je průmyslové pěnidlo, kterému se přičítá mj. podíl na vzniku alergií. Jedná se o jednu z pomocných látek, které se používají kvůli pocitu pěnění v ústech. V laboratořích se SLS používá k denaturaci (zničení) proteinů a enzymů.

Zubní pasty ENZYMEL mají nižší pěnivost, než na jakou jste možná zvyklí u běžných zubních past. Vyšší pěnivost však neznamená vyšší účinnost, jde pouze o kosmetický efekt, který může vyvolávat „falešný pocit“ čistých zubů.

Fluorid se používá v produktech ústní hygieny pro remineralizaci skloviny. Zubní pasty ENZYMEL Parodont a ENZYMEL Intensive 35 vyrábíme s obsahem fluoridu.

 

Gely ENZYMEL Parodont a ENZYMEL Intensive 35 fluoridy neobsahují, jsou vhodné pro pacienty s alergií na fluoridy.

Adstringentní látky, například hliník, tanin, tabákový kouř a další, způsobují „dočasné stažení cévních kapilár“, což vede k falešnému pocitu snížení krvácivosti. Tento efekt trvá zhruba 12 hodin. Bohužel, uzavřením cévních kapilár nepronikne do dásní výživa ani imunitní buňky, a naopak odcházet nemohou ani jedovaté zplodiny metabolismu a zánětu.

Krvácení dásní je jedním z projevů zánětu. Stojíme si za tím, že je třeba především vyřešit příčinu zánětu, nikoliv pouze projevy.

Proteolytické enzymy v přípravcích ENZYMEL optimalizují podmínky pro probíhající zánět a regeneraci. Proteolytické enzymy zlepšují prokrvení dásní a sliznic, odstraňují otok a zvyšují slizniční obranyschopnost. Jejich přínos je dlouhodobý, na rozdíl od adstringentních látek, u kterých se sice kosmetický efekt dostaví rychle, ale po několika hodinách odezní, zatímco zánět probíhá nadále.

Krvácení dásní je jedním z projevů zánětu. Sloučeniny hliníku dokáží stáhnout cévy, takže dáseň po určitou dobu nekrvácí. Tím se však pouze krátkodobě omezí jen projevy zánětu, nikoli jeho příčina.

Proteolytické enzymy v přípravcích ENZYMEL optimalizují podmínky pro probíhající zánět a regeneraci. Proteolytické enzymy zlepšují prokrvení dásní a sliznic, odstraňují otok a zvyšují slizniční obranyschopnost. Jejich přínos je dlouhodobý, na rozdíl od adstringentních látek jako hliník, u kterých se sice kosmetický efekt dostaví rychle, ale po několika hodinách odezní, zatímco zánět probíhá nadále.

Synergický efekt současného použití proteolytických enzymů a chlorhexidinu umožňuje výrazně snížit koncentraci chlorhexidinu při zachování jeho účinnosti. Proteolytické enzymy narušují vazby v bakteriálním biofilmu a umožňují tak chlorhexidinu proniknout do hlubších vrstev plaku a účinně zabít bakterie, které způsobují zánět dásní.

Kombinace s proteolytickými enzymy nám umožnila v přípravcích ENZYMEL Intensive 35 snížit koncentraci chlorhexidinu až 4× při udržení stejné antimikrobiální aktivity. Tím jsme eliminovali nežádoucí účinky jako zabarvení zubů, poruchy slinění nebo zdrsnění jazyka, které obvykle léčbu produkty s chlorhexidinem provázejí, a prodloužili bezpečnou dobu jeho užívání.

Alkohol (často používaný k přípravě rostlinných extraktů) přispívá k vysoušení dásní, proto jej naše přípravky neobsahují. Vývoj produktů ENZYMEL probíhal ve spolupráci s řadou odborných pracovišť s ohledem na potřeby pacientů se zánětem nebo jiným problémem v dutině ústní (suché lůžko, afty, gingivitida, parodontitida, parodontóza, mukozitida – zánět sliznice dutiny ústní například při ozařování nebo cytostatické léčbě apod).

Ze stejného důvodu obsahují zubní pasty co nejnižší koncentrace aromatických látek (anetol, máta), aby byly i při zachování jemné mentolové příchuti šetrné i k velmi citlivým dásním.

Obě řady jsme vyvinuli k cílené a zároveň šetrné péči při zánětlivých onemocněních. Přípravky červené řady ENZYMEL Parodont využijete ke každodenní a dlouhodobé péči pro předcházení problémů a při mírných potížích s dásněmi, zuby a dutinou ústní. Jsou zvlášť vhodné například při začínajících zánětech, po dentální hygieně, při používání ortodontických aparátů, v rámci přípravy dutiny ústní před operací, u pooperačních a poúrazových stavů, při diabetu nebo v těhotenství.

 

Modrá řada ENZYMEL Intensive 35 s antimikrobiálními účinky je určená k péči o dutinu ústní při zánětlivých stavech vyvolaných nebo provázených bakteriální, virovou nebo kvasinkovou infekcí, případně tam, kde riziko takové infekce hrozí, např. pooperační stavy, chronické a recidivující záněty, období po implantaci apod.

Důležitou součástí dentální hygieny je hloubkové čištění (odstraňování zubního kamene pod dásní). Při tomto výkonu dochází k mírné traumatizaci měkkých tkání. Pacient může mít krátkodobě pocit zduření dásní nebo mu dásně mohou krvácet i při jemném tlaku (čištění zubů, žvýkání tvrdší stravy).

Než se tkáň s traumatem vyrovná, je náchylnější k osídlení bakteriemi a tím i k zánětu. Použití přípravků ENZYMEL s proteolytickými enzymy usnadní hojení měkkých tkání a parodontálních chobotů po dentální hygieně a zároveň prodlouží pozitivní účinek dentální hygieny.

Ano, mukoadhezivní gel ENZYMEL Parodont podporuje hojení a snižuje riziko komplikací po vytržení zubu. Při nekomplikované extrakci je dobré začít s aplikací zhruba 12–24 hodin po výkonu, kdy je již vytvořeno koagulum, krevní sraženina zakrývající ránu.

 

Gel aplikujeme mezi dásně a rty 2-3× denně až do zhojení. Když po extrakci přecházíte na běžnou mechanickou hygienu, doporučujeme používat zubní pastu ENZYMEL Intensive 35 po dobu 1 měsíce (1 balení) ke snížení rizika infekce, a následně přejít na zubní pastu ENZYMEL Parodont.

Záleží na stavu nebo onemocnění, které vás trápí. Obecně platí používat gel alespoň 2-3× denně. Doporučujeme aplikovat gel nejméně 30 minut po jídle nebo sladkém nápoji (přestanou se tvořit sliny a tím se zvýší účinek gelu).

Ústa před použitím ideálně vypláchněte vodou a dásně jemně osušte (např. ubrouskem). Naneste malé množství gelu na dásně (pomocí vatové tyčinky, jemného kartáčku nebo čistým prstem) a rozetřete. V případě širokých mezizubních prostor můžete gel vtlačit přímo mezi zuby pomocí úzkého aplikátoru.

Využít můžete i chrániče zubů na noc (night guard). Tím se významně prodlouží účinek proteolytických enzymů a chlorhexidinu na zubní sklovinu a okolní měkké tkáně. Při těžkých formách zánětu lze chránič používat i během dne. Při jeho výrobě požádejte o vypracování drážky pro nanášení gelu v oblasti dásní, do které se gel aplikuje (podobně se vyrábějí chrániče s drážkou na bělicí chemikálii – drážka je však umístěna v oblasti zubu).

Přípravky ENZYMEL můžete využít k přípravě tkání před implantací a také k lepšímu a nekomplikovanému hojení po implantaci. Pro úspěšnost uchycení implantátu je důležité, aby byla ústní dutina před zavedením implantátu v co nejlepším stavu. Stomatolog nebo dentální hygienistka vám doporučí správnou péči a také přípravky ENZYMEL mohou ve fázi přípravy dásní na plánovaný výkon účinně pomoci.

Pokud je nutné po implantaci nebo jiné operaci v dutině ústní použít antibiotika, produkty ENZYMEL přispějí nejen k podpoře hojení tkání, ale i ke zlepšení účinnosti antibiotik. Produkty modré řady ENZYMEL Intensive 35 obsahují unikátní směs proteolytických enzymů s antiseptikem chlorhexidin s cíleným antimikrobiálním účinkem.

Dutina ústní je u diabetiků náchylnější k bakteriální infekci. Kromě zvýšeného rizika vzniku zánětu dásní (a také jeho závažnějšího průběhu) hrozí diabetikům i další zdravotní problémy v ústní dutině, například kvasinková infekce (kandidóza) nebo sucho v ústech (xerostomie).

Přípravky ENZYMEL jsou vhodné pro každodenní účinnou hygienu dutiny ústní, kdy proteolytické enzymy podporují slizniční imunitu, pomáhají optimalizovat průběh zánětu v dutině ústní, přispívají k účinnější hygieně mezizubního prostoru, pomáhají potlačovat ulpívání bakterií na zubní sklovině a snižovat tvorbu bakteriálního plaku. Přečtěte si více informací k problematice diabetu a účinkům přípravků ENZYMEL.

Radioterapie v oblasti hlavy a chemoterapie s sebou nese zvýšené riziko zánětu ústních sliznic, a suchost v ústech (v důsledku poškození slinných žláz). Přípravky ENZYMEL obsahují proteolytické enzymy, které optimalizují průběh hojení, redukují případný otok, podporují efekt antibiotické léčby a podporují vlhkost sliznic i udržování dobré slizniční imunity.

Při zánětlivých komplikacích doporučujeme použít modrou řadu ENZYMEL Intensive 35, která obsahuje patentovanou směs proteolytických enzymů s chlorhexidinem. Díky obsahu enzymů jsme mohli podstatně snížit dávku chlorhexidinu, při zachování jeho úrovně antimikrobiálního účinku (podrobnosti zde).

Při ortodontické léčbě je důkladná péče o zuby a dásně několikrát denně nezbytná, ať už nosíte snímací, fixní nebo neviditelná rovnátka. Čištění zubů s rovnátky je náročnější, protože dochází ke zvýšené akumulaci plaku kolem ortodontických zámků nebo kroužků. Navíc může docházet k lokálnímu podráždění dásní, rtů nebo tváří, problém může přejít do chronického stadia a ústní hygienu pak komplikuje ošetřování bolestivých míst.

Také zubní protézy vyžadují pečlivé čištění a obzvláště nová zubní náhrada umí způsobit bolestivé otlaky.

Přípravky ENZYMEL nabízejí při chronické traumatizaci i při náročnější hygieně u rovnátek nebo zubních protéz efektivní pomoc. Proteolytické enzymy obsažené v přípravcích ENZYMEL snižují schopnost bakterií přilnout k povrchu dásní a zubů, narušují plak, zlepšují stav bolestivých a chronicky drážděných míst, redukují otok a optimalizují průběh zánětlivé reakce. Rozkládají bílkoviny, které se usazují na rovnátkách a protézách a mohou být základem bakteriálního nebo kvasinkového biofilmu.

 

Dásně kuřáka jsou často vystavené riziku „skryté parodontózy“, na kterou se přijde až ve chvíli, kdy se s ní dá velmi těžko bojovat. Látky obsažené v tabákovém kouři mají adstringentní efekt, stahují cévní kapiláry v dásních, takže dásně kuřáka celkově méně krvácejí (podobně jako dásně při produktů s adstringentním účinkem). To maskuje jeden z nejvýraznějších příznaků probíhajícího zánětu.

Přípravky ENZYMEL napomáhají celkovému zlepšení slizniční imunity, která je v důsledku kouření oslabená. Také další pozitivní účinky proteolytických enzymů (optimalizace podmínek hojení, omezování přilnavosti bakterií a tvorby zubního plaku) podporují účinnost hygieny úst, které by kuřáci měli věnovat zvýšenou pozornost.

Nejlepší cesta, jak obnovit zdraví úst, dásní a zubů, je s kouřením přestat. Přitom je třeba počítat s tím, že mnohé „skryté“ problémy se mohou projevit až poté, když odezní adstringentní efekt toxického kouře.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.