Parodontitida, „tichá“ nemoc, která způsobuje zkázu v našich ústech

Úsměv je nezaměnitelnou součástí Vaší osobnosti a kdo při úsměvu ukazuje své krásné zuby, působí sympaticky. Ale i chrup od přírody perfektní je třeba chránit a pečovat o něj. Budete-li o své zuby správně pečovat, můžete si jejich dobrý stav udržet až do stáří! Na pomoc si můžete vzít účinné prostředky pro péči o zuby s proteolytickými enzymy z rodiny ENZYMEL.

 

Co je parodontitida a jak může ohrozit Váš úsměv?

Parodontitida, známá též jako paradentóza, není jen kosmetickým problémem. Je to vážné onemocnění, které postihuje nejen dásně, ale i další klíčové tkáně, které udržují zuby v jejich pozici. Pokud již začínáte pozorovat změny ve své ústní dutině, je důležité jednat rychle a efektivně.

Ve skutečnosti je parodontóza následkem chronického zánětu dásní, který se postupně šíří do prostoru mezi zub a dáseň. Při několikaletém zánětu ničí bakterie vazy, které upevňují dáseň na povrchu zubu. Vznikají hluboké choboty, které obnažují krček a později i samotný kořen zubu. Otevře se tak cesta ke kosti držící zub v ústech. Její úbytek má za následek odhalování kořene zubu. Závěsný aparát, kterým je zub fixován k okolí, se postupně naruší a zub se viklá až vypadne. 

Nemoc vzniká obvykle ve středním věku a s postupujícím věkem se zhoršuje. Kouření tyto stavy ještě zhoršuje. Bakterie z úst se navíc mohou krevním oběhem roznášet celého organismu. Neléčená nemoc může zhoršovat aterosklerózu, být rizikovým faktorem pro vznik cukrovky, nemocí srdce a cév, může komplikovat průběh těhotenství nebo zhoršovat chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Jak se z chronického zánětu dásně vyvine parodontitida a jak jí předejít?

Příčiny parodontitidy mohou být různorodé, téměř ve všech případech jde o onemocnění provázené zvýšenou přítomností patogenů v ústech. Nedostatečná hygiena, kouření nebo diabetes stav zhoršují. Nedostatečná péče o zuby a dásně dříve nebo později vede ke vzniku zánětu dásní a pokud tnto zánět trvá déle, může vést k chronickému zánětu dásní, který se může vyvinout v parodontitidu. Vědecké studie potvrzují, že dlouhodobý zánět v ústní dutině může negativně ovlivnit celkové zdraví a to už přímo, tedy zapříčiněním nějakého celkového onemocnění nebo zhoršením stavu. Případně může způsobit odložení životně důležité operace nebo nutnost kompletního vytržení zubů, aby se právě odložení a komplikacím předešlo. 

Jak poznat, že jste ohroženi parodontitidou?

Přemýšlíte, zda máte parodontitidu? Zamyslete se nad následujícími otázkami:

  • Krvácí Vám dásně při čištění zubů nebo při jídle křupavých pochutin?
  • Máte zarudlé dásně nebo trpíte nepříjemným zápachem z úst?
  • Pozorujete ustupující dásně nebo odhalené krčky zubů?
  • Viklají se Vám zuby?

Pokud odpovíte ano na některou z těchto otázek, neměli byste tento signál ignorovat. Čím dříve se obrátíte na odborníky, tím snáze lze předejít vážnějším komplikacím.

Jak můžete pomoci svým dásním? Důkladná prevence a domácí péče jsou zásadní

  • Navštivte odborníka: Prvním krokem k záchraně Vašich dásní je konzultace s parodontologem. Specializovaný zubní lékař Vám provede důkladné vyšetření a navrhne vhodný léčebný plán a případně předepíše antibiotika. Dentální hygienistka odstraní zubní kámen. Nejprve nad dásní a poté následuje takzvané subgingivální ošetření. Jak to vypadá? Speciálními ručními nástroji se odstraňuje zubní kámen pod dásní, kořen zubu se očistí a vyhladí. Toto ošetření se zpravidla provádí v lokální anestezii. 
  • Důsledná a pravidelná zubní hygiena: Doma se vyhněte špatným návykům a pravidelně si čistěte zuby. Správná technika čištění, stejně jako kartáček s měkkými štětinami jsou důležité, a vaše dentální hygienistka vám ráda poradí, jak na to. Enzymy v přípravcích ENZYMEL napomohou ještě účinnější hygieně, protože pozitivně působí na dásně a sliznice dutiny ústní, pomáhají snižovat tvorbu bakteriálního plaku a urychlují hojení při chronických zánětlivých stavech.

Pamatujte, že zdraví Vašich dásní je na Vás. Nenechávejte své ústní zdraví náhodě a udělejte první krok k záchraně svého úsměvu ještě dnes! Vaše dásně si zaslouží tu nejlepší péči.

Jak Vám může pomoci ENZYMEL

S efektivní a šetrnou hygienou vám mohou pomoci přípravky ENZYMEL. Jsou vhodné pro celkové zlepšení slizniční imunity dutiny ústní a zlepšení ústní hygieny. Proteolytické enzymy obsažené v zubních pastách a mukoadhezivních gelech ENZYMEL snižují schopnost bakterií přilnout k povrchu dásní a zubů a narušují bakteriemi tvořený biofilm/plak, redukují otok a optimalizují průběh zánětlivé reakce. 

Enzymy také zkracují akutní zánětlivou reakci na nezbytně nutnou míru a snižují riziko přechodu akutního zánětu dásní do chronického stadia. 

Čistěte si zuby enzymovou zubní pastou Enzymel Parodont dvakrát denně a posilujte odolnost sliznic dutiny ústní pro prevenci zánětu.

Na chronické zánětlivé stavy aplikujte přípravky Enzymel Intensive 35. Modrá řada obsahuje patentovanou směs proteolytických enzymů a chlorhexidinu, která potlačuje bakterie 4x účinněji než samotné antiseptikum chlorhexidin. Používat ji můžete 4-6 týdnů po zákroku.

Zubní pasta ENZYMEL INTENSIVE 35 s proteolytickými enzymy a chlorhexidinem pomůže vytvořit podmínky pro rychlou regeneraci, snížení otoku dásní a sliznic. Tam, kam nemůžete čistit zubním kartáčkem, nanášejte mukoadhezivní gel ENZYMEL INTENSIVE 35, který postižené místo překryje, zklidní a ochrání.

Žádný z přípravků ENZYMEL neobsahuje adstringentní látky, parabeny, SLS ani alkohol, který by přispíval k vysoušení dásní. Zubní pasty obsahují fluorid pro remineralizaci skloviny.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.