Co dělat, když nosíte rovnátka a ta vám navíc způsobují oděrky a afty?

Jak zvládáte čištění zubů s rovnátky? Rovnátka slibují krásný úsměv, ale představují také složitější péči o ústní hygienu, které bychom měli věnovat zvláštní pozornost. Důkladná péče o zuby a dásně je při ortodontické léčbě absolutní nutností. Čištění zubů s rovnátky je totiž náročnější. Ale s přípravky ENZYMEL to hravě zvládnete!

Jaký dopad má nošení rovnátek na tvorbu plaku a množení bakterií v ústní dutině?

Ústa s rovnátky poskytují bakteriím zubního plaku mnoho zákoutí a skrytých míst, kde se mohou nepozorovaně usazovat a množit. Bakterie tvoření plaku kolem zámečků náramně baví a nedůsledná hygiena jim to jen usnadňuje. Ať už nosíte snímací, fixní nebo neviditelná rovnátka, vaše dutina ústní vyžaduje péči několikrát denně. V průběhu ortodontické léčby rovnátky je vhodné pečovat o zuby a dásně nejlépe po každém jídle, například enzymovou zubní pastou Enzymel Parodont. Klasický kartáček zkombinujte se speciálními kartáčky pro ortodontickou péči.

Při nošení rovnátek bez správné hygieny může docházet k odvápnění (demineralizaci) skloviny, způsobené hromaděním mikrobiálního plaku na povrchu zubů. Výsledkem jsou tzv. white spot léze. Jde o bílé neestetické skvrny, které jsou pokládány za předstupeň kazů.

Proto pomáhá zapojit do péče proteolytické enzymy, které narušují plak a drží bakterie na uzdě, aby nevytvářely plak. Enzymy také rozkládají bílkoviny, které usazují na rovnátkách a mohou být základem bakteriálního nebo kvasinkového biofilmu.

Bolestivé téma pro pacienty s rovnátky: Afty a otlaky

Při nošení rovnátek také často dochází k lokálnímu podráždění dutiny ústní – k drobným poraněním a otlakům dásní, rtů nebo tváří. Ty mohou přejít až do chronického stavu a ústní hygienu pak komplikuje ošetřování bolestivých míst. Pokud trpíte zánětem dásní, je třeba ho vyřešit ještě před nasazením rovnátek, protože by mohl ohrozit úspěch ortodontické léčby. I tady mohou pomoci proteolytické enzymy v přípravcích ENZYMEL, protože šetrně pomáhají s hojením otlačených míst.

Samostatným a velkým tématem pacientů s rovnátky jsou afty. Pokud se afty objeví, je dobré je včas ošetřit. I tady mají svoje místo proteolytické enzymy, které zvyšují obranyschopnost sliznic a urychlují hojení. Pravidelně ošetřujte afty mukoadhezivním gelem Enzymel Intensive 35 a péči doplňte několikrát denně pastilkami suchého gelu Enzymel Parodont, které ochrání podrážděné dásně a ústa před mechanickým drážděním a díky enzymům v nich obsaženým jsou výsledky opravdu rychlé. Pastilka vytvoří v kontaktu se slinami gel, který aft šetrně a bez pálení překryje, zatímco enzymy v něm obsažené urychlují hojení. Rychlý účinek – zlepšení ucítíte přes noc!

Specifika péče o zuby s rovnátky u dětí

Pro malé pacienty je péče o zuby s rovnátky zvlášť důležitá. Motivujte je k pravidelnému čištění tím, že péči o zuby uděláte dobrodružnou výpravou. Příběhy o hrdinech-enzymech, kteří bojují proti zubnímu nepříteli, mohou zafungovat jako magie. A co třeba odměny? Vytvořte zábavný kalendář odměn za každý čistící úspěch. Třeba malý hrdina, který zuby pečlivě vyčistí, může získat speciální odznak nebo diplom.

Péče o dutinu ústní při nošení rovnátek může být výzvou, ale s trochou kreativity a motivace se stane dobrodružstvím, které povede k úsměvu bez jakýchkoli zádrhelů. Nezapomeňte - zuby jsou superhrdinové vašeho úsměvu!

Jak pomáhá ENZYMEL?

Přípravky ENZYMEL nabízejí pomoc při obtížné hygieně a komplikacích způsobených nošením rovnátek. Jsou vhodné pro celkové zlepšení slizniční imunity dutiny ústní a zlepšení ústní hygieny. Proteolytické enzymy obsažené v zubních pastách a mukoadhezivních gelech ENZYMEL snižují schopnost bakterií přilnout k povrchu dásní a zubů a narušují bakteriemi tvořený biofilm/plak, zlepšují stav bolestivých a chronicky drážděných míst; redukují otok a optimalizují průběh zánětlivé reakce. Klinická studie prokázala, že ENZYMEL PARODONT redukuje zubní plak 2x více než jiné přípravky.

Čeká vás v souvislosti s ortodontickou léčbou zákrok v ústech, například trhání zubů?

Pojistěte si bezproblémové hojení!

S enzymovou péčí se vaše ústa se zákrokem vyrovnají lépe:

  • Enzymy drží mikroby na uzdě, aby neobsadily ránu po zákroku
  • Zmenšují otok a pocity pnutí nebo horkosti
  • Urychlují regeneraci tkáně

Přečtěte si článek Jak pečovat o svou ústní pohodu po extrakci zubu: Pojistěte si bezproblémové hojení

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.