Jak zabránit komplikacím spojeným se zubními náhradami a užívat si života naplno!

Nosíte Vy nebo některý člen Vaší rodiny zubní náhradu? A umíte se o ni a o Vaši ústní dutinu správně starat? A víte, jak Vám mohou pomoci přípravky ENZYMEL?

Je nutná ústní hygiena při nošení zubní náhrady?

S přibývajícím věkem přichází mnoho výzev, a jednou z nich je péče o zubní náhrady. Nejste sami, kdo se s tím potýká – mnoho lidí podceňuje význam správné hygieny, což může vést k nepříjemným komplikacím. Řada nositelů zubních náhrad zanedbává péči, a proto jim hrozí mnoho zdravotních komplikací jako jsou zánět protézního lože, plísňová onemocnění (candida), nepříjemný zápach z úst a také nevzhledné zabarvení náhrady (tzv. pigmentace).

Špatná hygiena při užívání částečných zubních náhrad může ohrozit zdraví zbývajících zubů, protože náhrada je útočištěm bakterií a kvasinek, které mohou infikovat ostatní zuby a sliznici ústní dutiny. Zvýšená tvorba plaku může vést ke vzniku zubního kazu a parodontitidy a následné ztrátě zbývajících zubů.

Studie odhalují, že až dvě třetiny nositelů celkových zubních náhrad se potýkají s nadměrným množstvím plaku a zubním kamenem. Až 67 % uživatelů celkové zubní náhrady trpí stomatitidou. Stomatitida vyskytující se u uživatelů zubní náhrady je obvykle spojena s kvasinkovou infekcí, která způsobuje, že oblast pod zubní náhradou je silně zarudlá. Pokud se neléčí, může způsobit bolest v ústech a v budoucnu špatné padnutí zubní náhrady. Výskyt stomatitidy u nositelů zubních náhrad je výrazně spojená s množstvím plaku na náhradě a tedy se správnou ústní hygienou. Špatná hygiena zubní náhrady může také zvýšit riziko pneumonie u pacientů.

Komplikace způsobené mechanickým drážděním

Problémy s náhradami nekončí jen u zánětů – častými komplikacemi jsou také často bolestivé otlaky a dráždění parodontu zbývajících zubů. Naštěstí existují řešení, která vám pomohou užívat si pohodlí. Doporučuje se ústní posilovat kondici sliznic dutiny ústní s pomocí proteolytických enzymů v zubní pastě ENZYMEL Parodont. S otlaky a drobným podrážděním Vám mohou pomoci mukoadhezivní gely ENZYMEL Intensive 35 s chlorhexidinem, které jsou na krátkodobé používání. Střídat je můžeme s mukoadhezivním gelem Enzymel Parodont.

Jak se starat o zubní náhradu?

Věnujte pozornost správnému čištění. Zubní náhrada, podobně jako vlastní zuby, vyžaduje dostatečnou ústní hygienu, která zaručí odstranění zbytků potravin a nápojů, slin a bakterií z jejího povrchu. Určitě nestačí naložit „druhé zuby“ do skleničky s vodou a ráno je zase nasadit do úst. Stejně jako na vlastních zubech, tak i na protéze se usazuje každý den zubní povlak. Nevýhodou zubní náhrady je skutečnost, že ztrácíme pocit nečistých zubů, a proto jejich uživatelé péči o zubní náhradu často zanedbávají.

Během noci bychom měli nechat sliznice v ústech odpočinout. Vyčištěnou protézu uložíme do speciálního boxu do čisté vody, protože by neměla vyschnout.

Jak Vám může pomoci ENZYMEL?

Přípravky ENZYMEL nabízejí pomoc při vyšších nárocích na hygienu, otlacích a chronické traumatizaci. Jsou vhodné pro celkové zlepšení kondice dutiny ústní a zlepšení ústní hygieny neinvazivní cestou. Proteolytické enzymy obsažené v zubních pastách a mukoadhezivních gelech ENZYMEL snižují schopnost bakterií přilnout k povrchu dásní a zubů, zlepšují stav bolestivých a chronicky drážděných míst; redukují otok a optimalizují průběh zánětlivé reakce. Rozkládají bílkoviny, které se usazují na protézách a mohou být základem bakteriálního nebo kvasinkového biofilmu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.