Pečlivá a jemná hygiena jako základ úspěšného hojení zubního implantátu

Implantace zubu je náročný proces pro dentistu i pro organismus pacienta. Podmínkou pro úspěšnou implantaci je dobrý stav dásní, péče o ně už před zákrokem a opatrná, leč důkladná ústní hygiena po zákroku. Proteolytické enzymy v přípravcích ENZYMEL splňují přesně tyto nároky: jsou jemné, a přitom důkladné.

S péčí začněte již před implantací

Zdravé dásně, které nejsou zatíženy zánětem, mají vyšší pravděpodobnost úspěšného vyrovnání se s chirurgickým zákrokem. Proto je vhodné posílit přirozenou obranyschopnost sliznic a eliminovat nežádoucí bakterie v ústech. Enzymové produkty červené řady ENZYMEL Parodont jsou to pravé, když je potřeba dostat dásně do kondice a připravit je na zákrok. 

Co se děje po implantaci

Implantace zubu je složitý chirurgický zákrok, který započíná vytvořením malého otvoru v čelistní kosti. Do tohoto otvoru je pak chirurgicky vsazen implantát, který slouží jako náhrada kořene ztraceného zubu. Po tomto chirurgickém zákroku dochází k několika klíčovým procesům v kosti a dásni, zahrnujícím hojení a integraci implantátu.

Po chirurgickém zákroku dojde k první reakci těla na nový implantát. Běžnou odpovědí imunitního systému na chirurgický zákrok je zánět, který hraje klíčovou roli v procesu hojení. Tento proces je zprostředkován imunitním systémem a má za cíl odstranit škodlivý podnět, například bakterie, které by mohly způsobit infekci, a zahájit proces hojení.

Po několika dnech až týdnech začíná proces osseointegrace. To znamená, že kost začíná těsně srůstat s povrchem implantátu. Tento kritický krok je nezbytný pro stabilitu a úspěch implantátu. To může trvat několik měsíců, a během této doby byste měli dodržovat pokyny lékaře a vyhýbat se přetěžování implantátu. Paralelně s osseointegrací probíhá hojení dásně. Dásně kolem implantátu se hojí a uzavírají. Pro minimalizaci rizika infekce a podporu rychlého a bezproblémového hojení je doporučeno pečlivě dodržovat ústní hygienu.

Po úspěšném procesu zahojení implantátu zubní lékař ve spolupráci se stomatologickým protetikem vyhotoví na základě otisků nový zub přesně na míru vašemu chrupu, tak aby tvarově dobře seděl a barevně splynul s odstínem okolních zubů. Pak na implantát připevní tento nový protetický zub, a provede úpravy, aby byl váš skus pohodlný, funkční a dobře vypadal. To představuje poslední fázi procesu.

Jak se o postižené místo starat

Po implantaci dásně potřebují jemnou, účinnou péči, která pomůže zabránit komplikacím. Správná péče o nově implantovaný zub je klíčovým faktorem pro úspěšný průběh celého procesu. Jedině s ní Vám může Váš nově implantovaný zub vydržet mnoho let bez problémů. 

První dny a týdny po implantaci jsou kritické a vyžadují opatrnou, ale důkladnou péči o okolí implantátu. Tradiční metody čištění mohou být pro citlivé dásně příliš bolestivé a mohlo by dojít k poškození nově vytvořené tkáně kartáčkem. Proto je dobré dopravit na postižené místo pečující přípravky v jiné formě, která místo tolik nedráždí. Zde je vhodné použít přilnavý gel z modré antibakteriální řady ENZYMEL Intensive 35. Tento gel s neutrální chutí poskytuje účinnou enzymovou péči a má dlouhodobý účinek. Proteolytické enzymy v přípravcích ENZYMEL optimalizují průběh zánětu a jeho příznaky jako otok, zarudnutí a krvácení. V patentované směsi s chlorhexidinem navíc zabraňují bakteriím vytvářet plak. Tím podporují přirozenou imunitu dásní a posilují jejich schopnost vyrovnat se s náročným zásahem, jakým implantace zubu bezesporu je.

Regeneraci podpoříte i pastilkami mukoadhezivního gelu, které po kontaktu se slinami vytvoří gel, který hojícím se místo šetrně překryje a nechá enzymy působit až několik hodin. Pastilky jsou ideální volbou pro diskrétní péči během běžného pracovního dne.

Jak dostat ústa před implantací do kondice?

Doporučujeme červenou řadu ENZYMEL Parodont – pečlivě čistit 2× denně zubní pastou a problematická místa po vyčištění ošetřit mukoadhezivním gelem ENZYMEL Parodont bez příchuti. Pokud je přítomna infekce, zvolte řadu ENZYMEL Intensive 35.

Jak se vyhnout komplikacím po zákroku?

Zásadní je dodržovat správnou hygienu dle pokynů ošetřujících lékařů. Úspěch regenerace tkání můžete podpořit mukoadhezivním gelem z modré řady ENZYMEL Intensive 35, který také sníží riziko případné infekce. Až bude možné čistit zuby, sáhněte také po zubní pastě ENZYMEL Intensive 35.

Užitečným pomocníkem při hojení jsou během dne pastilky suchého gelu Enzymel Parodont. Tyto pastilky se v kontaktu se slinami promění v gel, který ránu šetrně překryje, ochrání před mechanickým drážděním a díky enzymům v něm obsaženým urychlí jeho hojení. Kombinací s modrým gelem Enzymel Intenzive lze docílit ještě lepších výsledků. Pastilku stačí vložit na ránu, kde zůstane držet až několik hodin, aniž by vás její přítomnost jakkoli obtěžovala.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.