Jak na zdravá ústa, když imunita dostává zabrat

Rčení březen, za kamna vlezem, shrnuje životní zkušenosti generací před námi. Lidé dobře věděli, jak zranitelný je náš organismus na konci zimy. Sluneční energie je ještě pomálu, imunitní systém se v chladných měsících vydal z většiny sil, a to se často odráží i na stavu naší ústní dutiny. Naštěstí máme po ruce efektivní pomoc. 

Čemu čelí naše imunita právě teď? 

Imunitní systém tvoří soubor buněk a orgánů, které zajišťují obranu organismu před bakteriemi, viry a dalšími nebezpečnými cizorodými látkami. Zasahuje ale také proti nádorovým buňkám. Proto bychom byli rádi, aby fungovala perfektně po celý rok. Avšak po dlouhé zimě, kdy se nám nedostávalo slunečního světla ani dávek vitamínů a minerálů ze stravy přirozeně vypěstované na slunci, přichází jaro a s ním nápor pylů a dalších alergenů. Naše imunita má tedy plné ruce práce, aby organismus ochránila.

I imunita má své priority

Pokud je naše obranyschopnost oslabená, soustředí se především na zachování základních životních funkcí a energii pomyslně stahuje do středu těla, kde se nachází nejdůležitější orgány. Periferie organismu pak zůstávají bez ochrany, což poznáme na projevech, které si s oslabenou imunitou ani nemusíme spojovat – jako například chronická únava, nespavost, nechutenství, častý výskyt oparů nebo aft.

Jak to souvisí se zdravím dutiny ústní?

Ústa jsou bránou do organismu, a dokonce i ve zdravém stavu se neustále konfrontují s množstvím cizorodých látek, se kterými se musí naše imunitní buňky vypořádat. Pokud je navíc člověk nemocný, ať už jde o něco vážnějšího nebo jen o sezónní virózu, věnuje tělo veškerou energii boji s onemocněním a imunita už nemá další kapacity věnovat se dásním a ústní dutině. Zhoršená obranyschopnost dásní pak vytváří ideální prostředí pro vznik zánětu dásní.

Předcházíme zánětu v ústech ve zdraví i v nemoci

Když se váš organismus soustředí na léčbu, péče o ústa je v tuto chvíli klíčová. Mnoho lidí má však tendenci ústní hygienu v době nemoci zanedbávat. Přitom zvlášť ohrožení jsou pacienti s již probíhající parodontitidou, protože oslabenými dásněmi se infekce snadněji dostává do těla. V tuto dobu tedy platí jednoduché pravidlo:

OSLABENÁ IMUNITA = ZRANITELNÉ DÁSNĚ A SLIZNICE V ÚSTECH

Aby vaše ústa netrpěla ani ve chvílích, kdy se tělo soustředí na léčbu, potřebují šetrnou péči, která udrží bakterie pod kontrolou. Takovou péči výborně zajistí přípravky ENZYMEL, které obsahují proteolytické enzymy.

Jak podpoříte svou slizniční imunitu s enzymy?

Proteolytické enzymy obsažené v červené řadě ENZYMEL Parodont podporují regeneraci dásní a imunitu sliznic, zabraňují shlukování bakterií a hromadění plaku. V modré řadě ENZYMEL Intensive 35 se k nim přidává antiseptikum chlorhexidin, který se díky pomoci enzymů snáze dostane k bílkovinnému obalu mikrobů a lépe účinkuje v eliminaci plaku. Zubní pasty a ústní gely Enzymel tak účinně brání vzniku zánětu a dalším komplikacím. Obsažené proteolytické enzymy snižují otok, zlepšují cirkulaci krve a živin v dásních, podporují jejich přirozenou obranyschopnost a snižují krvácení a zarudnutí.

Zdraví ve vašich rukou

Moderní studie prokazují, že existuje souvislost mezi psychologickým profilem člověka a obranyschopností jeho organismu. Za oslabenou imunitou může stát také vrozená imunodeficience, některá chronická a infekční onemocnění, jako například cukrovka, nebo například onkologická léčba. Velká část příčin oslabené imunity ale souvisí s naším životním stylem. Obranyschopnost snižuje špatná strava, alkohol, nedostatek spánku, obezita i dlouhodobý stres, tedy témata, na kterých můžeme postupně sami nebo s pomocí odborníků zapracovat. Odborníci na vaší straně stojí i za vznikem přípravků Enzymel, které vám pomáhají udržet ústa ve formě už od roku 2012.

Jak může ENZYMEL pomoci právě vám?

Během období oslabené imunity doplňte pravidelné čištění zubů (nejlépe po každém jídle) červenou pastou ENZYMEL Parodont aplikací mukoadhezivního gelu ENZYMEL Intensive 35. Přirozenou regeneraci dále podpořte pastilkami suchého gelu ENZYMEL Parodont, které se v ústech pomalu rozpouští, prodlužují účinek enzymů a poskytují nenápadnou až hodinovou ochranu vaší dutiny ústní. Nezapomeňte, že i vaši domácí mazlíčci potřebují po zimě podpořit slizniční imunitu a přidejte ke svému balíčku ještě gel pro péči o dutinu ústní psů a koček Venzymel.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.