Kazí se Vám často zuby? Tipy pro lepší péči

Míváte často nebo občas zubní kazy? Víte, jak správně pečovat o dutinu ústní a kazům tak předcházet? A víte, jak Vám s péčí mohou pomoci přípravky ENZYMEL?

Jak a proč vzniká zubní kaz?

Zubní kaz je nejčastější onemocnění dutiny ústní. Hlavní příčinou bývá nedostatečná hygiena v kombinaci s nevhodnou stravou. Je to neviditelný lupič, který postupuje nenápadně, ale umí napáchat v našich ústech pořádné škody. Vzniká v důsledku dlouhodobého působení zubního plaku na povrch zubu. Bakterie zubního plaku, , které se živí cukry a škroby z naší stravy, vylučují kyseliny, které narušují povrch zubní skloviny a snižují její odolnost. Následně pronikají hlouběji do struktury zubu.

Zubní kaz začíná jako nenápadná bílá skvrna na povrchu zubu. Pokud zubní kaz není v této časné fázi odhalen a léčen, postupuje dále, postižená místa se zbarví většinou do žlutohněda. Kaz postupně proniká sklovinou a může napadnout i zubovinu a nerv. V nejhorším případě může člověk kvůli zubnímu kazu o postižený zub i přijít. Důsledky nejsou omezeny pouze na ústní dutinu – bakterie a zánět mohou proniknout do krevního oběhu a ovlivnit celkové zdraví. A tak začíná tanec s nepříjemnými komplikacemi. 

Jak zubnímu kazu předcházet?

Prevence je klíčem k udržení našich zubů a dásní v optimálním stavu. Jakmile se kariogenní bakterie jednou dostanou do ústní dutiny, pevně se tam drží. Zabránit vzniku zubního kazu můžeme pouze pravidelným odstraňováním zubního plaku, a to důkladným čištěním zubů. Každodenní péče a správná hygiena dutiny ústní je tedy velmi důležitá. Začněte každodenní rutinou čištění zubů, která zahrnuje nejen používání kvalitního zubního kartáčku, ale také péči o mezizubní prostory. Důležité je pečlivě čistit zuby minimálně 2x denně (za 12 hodin bakterie „nestihnou“ vytvořit neproniknutelný biofilm).

Nepodceňujte pravidelné prohlídky u zubaře

Pravidelná návštěva zubaře není jen o nápravě škod, ale také o prevenci jejich vzniku. Správě bychom měli chodit na preventivní prohlídky 2x ročně, doporučuje se také pravidelná návštěva dentální hygieny.

Důležitá je také kvalitní strava

Bakterie zubního plaku se živí cukry přijímanými z potravy, proto se doporučuje omezit konzumaci potravin s vyšším obsahem sacharidů. Ovocné šťávy, sladkosti a rafinované cukry jsou oblíbenou pochoutkou nejen pro nás, ale i pro bakterie v naší ústní dutině. Omezte jejich konzumaci a vsaďte na stravu bohatou na vápník a vitamíny. Některé ze sladkých nápojů navíc obsahují kyselinu fosforečnou, která má další škodlivý vliv na odolnost zubní skloviny. Pravidelná fyzická aktivita a dostatek spánku posílí nejen naše tělo, ale i odolnost našich zubů.

Zubní pasta s enzymy: Tajný spojenec ve válce proti bakteriím

Při výběru zubní pasty dejte přednost kvalitním produktům s obsahem enzymů a antibakteriálních složek. Tyto pasty nejen odstraňují povrchový plak, ale pronikají i do těžko dostupných míst, kde se bakterie rády skrývají. Pravidelné používání kvalitní zubní pasty je klíčem k odolnosti vašich zubů. 

Jak pomáhá ENZYMEL?

S efektivní a šetrnou hygienou vám mohou pomoci přípravky ENZYMEL. Zubní pasty a mukoadhezivní gely ENZYMEL napomáhají účinnější hygieně a celkovému zlepšení slizniční imunity dutiny ústní.  Proteolytické enzymy obsažené v přípravcích ENZYMEL snižují schopnost bakterií přilnout k povrchu dásní a zubů a narušují plak. Rozkládají bílkoviny, které se usazují na zubech a dásních a mohou být základem bakteriálního nebo kvasinkového biofilmu. Čistěte si zuby enzymovou zubní pastou alespoň 2× denně a během dne podpořte účinek pastilkami suchého gelu Enzymel Parodont. Krabička s pastilkami se pohodlně vejde do kapsy nebo do kabelky, a tak si můžete po každém jídle vložit pastilku do úst a nechat enzymy bojovat s bakteriemi a plakem za Vás.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.