Co dělat když vás často trápí afty?

Trpíte občas nebo často na ty nepříjemné bolavé bílé vřídky, které se nejčastěji dělají na vnitřní straně rtů, tváři nebo na jazyku? Jedná se o afty a je to velmi časté a bohužel také bolestivé a nepříjemné postižení sliznice dutiny ústní. A víte, že Vám můžou s péči pomoci přípravky s enzymy?

Co se děje, když máte afty a jak vznikají?

Afty se často neobjevují ojediněle, o to více nás pak umí potrápit. Nemůžete se pořádně najíst ani napít, protože afty bolí a pálí. Jako hlavní příčina aftů se uvádí autoimunitní reakce na bakterie dutiny ústní. K té může docházet třeba při zvýšeném stresu nebo při oslabené imunitě. Tímto probléme častěji trpí také pacienti s cukrovkou nebo lidé oslabení antibiotiky, chemoterapií a jinými léky. 

Po zimě a nezdravé stravě obsahující velké množství cukrů, sladkostí, sladkých nápojů či svařených vín nemusí být v dobré kondici ani ústní dutina zdravého člověka. Také častá konzumace citrusových plodů nebo pálivých jídel mohou být příčinou častějšího výskytu aftů. 

Afta se vám může udělat také po mechanickém poškození dásně nebo tváře, ať už při čištění zubů nebo v důsledku otlaků způsobených rovnátky nebo zubní protézou. Na afty mohou také trpět lidé, kteří trpí zlozvykem kousání se do tváře, o němž, pokud se děje v noci, ani nemusí vědět.

Vhodná péče při aftech

Naštěstí existují řešení, která vám pomohou tento problém řešit. S otlaky a drobným podrážděním nám mohou pomoci speciální gely a zubní pasty ENZYMEL. Dále je při péči vhodné doplňovat vitamín B a pro posílení imunity i vitamín C. Výskyt aftů může také souviset s nedostatkem železa, vitamínu B2 a kyseliny listové, které doplňujte vhodnou stravou. Méčné nebo zeleninové kvašené produkty - např. jogurt nebo zelí, pomůže také vytvořit správnou rovnováhu v dutině ústní a doplní „hodné“ kultury bakterií, které mohou s afty pomoci. Jogurt se snadno polyká, což může být u pusy plné aftou velkou výhodou.

 Jak pomáhá ENZYMEL?

V každém případě se vyplatí posilovat kondici dutiny ústní. Přípravky ENZYMEL nabízejí pomoc při právě při aftách. Pro předcházení výskytu aftů je vhodné pečovat o zuby a dásně šetrnou péčí, například enzymovou zubní pastou Enzymel Parodont. Je vhodná pro celkové zlepšení kondice dutiny ústní a zlepšení ústní hygieny neinvazivní cestou. Proteolytické enzymy obsažené v zubních pastách a mukoadhezivních gelech ENZYMEL snižují schopnost bakterií přilnout k povrchu dásní a zubů, zlepšují stav bolestivých a chronicky drážděných míst a optimalizují průběh zánětlivé reakce. 

Pokud se afty objeví, je dobré je včas ošetřit. I tady mají svoje místo proteolytické enzymy, které zvyšují obranyschopnost sliznic a urychlují hojení. Pravidelně ošetřujte afty mukoadhezivním gelem Enzymel Intensive 35. Obsahuje chlorhexidin, který postižené místo dezinfikuje.

Nenápadným nepřítelem citlivé dutiny ústní mohou být také chemická činidla jako pěnidla SLS, která jsou obsažena ve většině zubních past. Osoby s citlivější ústní dutinou mohou právě tato chemická pěnidla dráždit a mohou tak vznikat v ústech nepříjemné boláky. Zubní pasty ENZYMEL  SLS pěnidla neobsahují. Obsahují přírodní pěnidlo, které je šetrnější, a mají tedy nižší pěnivost, než na jakou jste možná zvyklí u běžných zubních past

Zvláštní pozornost lidí trpících na afty si zaslouží pastilky suchého gelu ENZYMEL Parodont. Tyto pastilky se v kontaktu se slinami promění v gel, který aft šetrně překryje, ochrání před mechanickým drážděním a díky enzymům v něm obsaženým urychlí jeho hojení.

Hlavní přednosti pastilek suchého gelu ENZYMEL Parodont:

  • Cílená péče na afty, podrážděné dásně a ústa 
  • Kombinací s modrým gelem Enzymel Intenzive lze docílit ještě lepších výsledků při léčbě aftů
  • Stačí vložit pastilku k aftu, např. mezi dáseň a ret
  • Pastilka vytvoří v kontaktu se slinami gel, který aft šetrně a bez pálení překryje, zatímco enzymy v něm obsažené urychlují hojení
  • Gel vytvoří přes aft vrstvu, díky níž aft nebolí
  • Šetrně a bez pálení
  • Rychlý účinek – zlepšení ucítíte přes noc
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.